Mapa Odrzywołów

Oto jest! Pierwsza w dziejach mapa Odrzywołów!

Jak powszechnie wiadomo, Odrzywoły to miasteczko w byłym województwie kieleckim (obecnie świętokrzyskie). Całkowicie fikcyjne, wymyślone przez Edmunda Niziurskiego na potrzeby tzw. trylogii odrzywolskiej (czyli w kolejności chronologicznej: Naprzód, Wspaniali!, Awantury kosmiczne, znane też jako tajemnica Awaramisów oraz Adelo, zrozum mnie). Ich bohatterowie to:

  • Tomasz Okist, okultysta, syn okulisty Okista,
  • Zygmung Gnacki, Zyzio, Niezrównany Komplikator Rzeczy Prostych,
  • Aleksander Kleksiński, Kleksik,
  • Maciej Kwękacz, Kwękuś, Kękuś.

Przymierzałem się do zadania stworzenia planu tego miasteczka od dawna – i po kolejnej „rundce” z trylogią udało się coś naszkicować. Nie mam fajnego programu graficznego, w którym mógłbym swobodnie edytować mapę w trakcie czytania, więc na razie jest jak jest.

Podstawą były jakiekolwiek wzmianki w tekście natomiast reszta to moja fantazja. Na przykład – założyłem, że Defonsiarnia musi leżeć w pewnym oddaleniu od szkoły im. Rejtana – no bo jak inaczej? Ulica Boleść, na której mieszka Zyzio Gnacki powinna być nieco bardziej oddalona od Rynku. Niechcący spowodowałem, że rejon szkolny Zyzia to właśnie Defonsiarnia, no ale z wiadomych względów nie mógł uczęszczać do tego uczyliszcza.

Browar, o którym mowa we „Wspaniałych” powinien być bliżej centrum, ale jakoś nie udało mi się to zmieścić.

Ulica Ogrodowa, gdzie mieszka niezrównana Adela powinna być o wiele dalej od Defonsiarni, ponieważ w „Awanturach” Cypek dosyć długo odprowadza Adelę do domu.

Bawiłem się przednie przy sporządzaniu mapy i będzie ona stale udoskonalana – na pewno jeszcze nie raz będę czytał trylogię. Oczywiście każda pomoc i uwaga będzie bardzo mole widziana!

Odrzywoły_mapa_skala

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: